
Total avkoppling på Greenstones!
Denna helg har inneburit total avkoppling!
Vi har tillbringat den i en jurta på Greenstones. Att komma till denna lilla smurfby där total tystnad råder är helt fantastiskt. Där samlar vi kraft, hinner prata till punkt med varann och bara vara tillsammans.
På Greenstones är det självhushåll som gäller, det finns ingen affär på Flatön så allt du ska förtära får du ta med dit. Vilket passar oss perfekt.
När vi kom fram i fredags sken solen och det var nästan vindstilla så vi låg på klipphällen och kände vardagspulsen rinna av oss.
Efter middagen gick vi ner till den vedeldade bastun som ligger i en egen liten minijurta. Bredvid den finns en varm utomhustunna där vi låg och tittade på stjärnorna långt in på natten.
Det som fascinerar mig mest här är tystnaden. Vi bor lite avsides hemma men ändå kan vi höra ljudet av bilar och tåget som kör förbi. På Greenstones är det total tystnad, endast fåglarna som kvittrar.
Jag vaknade som vanligt tidigt så jag lät mannen sova ut och startade upp dagen med en kopp kaffe i badtunnan.
Magiskt att se solen gå upp och fåglarna jaga varann i morgondimman.
Efter frukost tog vi en lång härlig promenad till havet, där det blåste desto mer. Men att se havet gör mig lycklig, snart är det sommar och jag får åter bo vid havet!
Bekanta till oss undrar vad vi gör med tiden när vi är på Greenstones. Vad ska jag svara på det, njuter så klart! Av det fantastiska att bara få vara, inga måsten, inget tjat bara lugn och ro!
I jurtan finns en öppen spis, 2 fåtöljer, en säng, matbord och en liten kokvrå. Vår jurta ligger på en egen kulle och utanför den finns 2 små byggnader till, en med dusch och en med mulltoa.
Nu är helgen till ända och vi längtar hem till barnen. Vi åker hem med ett leende på läpparna och ett lugn i sinnet, redo att ta oss an vardagen igen.







