Fullspäckad dag med paleoglass som avslutning! ?>

Fullspäckad dag med paleoglass som avslutning!

Jag har haft en fantastisk dag som jag avslutade med paleoglass och mys i soffan ?

Idag var det äntligen dags att träffa alla härliga elever igen.

Det låter väl konstigt för er att jag i mina inlägg skriver om än det ena än det andra jobbet. Så här kommer ert förtydligande, jag har min fasta tjänst som elevassistent på en grundskola. Men då min elev inte har fritids valde jag att arbeta på en gruppbostad under vissa delar av sommarlovet. En perfekt lösning för vår familj, då våra barn på så vis fick ett långt härligt lov. Eftersom jag de veckorna jobbade kvällar istället och då kunde göra kul saker med barnen på dagen ?

Men idag fick jag äntligen träffa alla godingar igen.
De hade växt så mycket och många sommarminnen har jag idag fått höra.
Att gå upp en årskurs är alltid lite pirrigt, det har jag märkt även hemma på mina egna barn.
Men så glada och nöjda alla är när första skoldagen är gjord.

Jag startade ju min rivstart den 1 augusti och jag tänkte dela med mig lite. Av de resultat som jag faktiskt redan fått trots en vilovecka pga sjukdom.

image

Jag har ju som ni vet varit aktiv under sommaren och även tänkt på maten, men ni vet hur det blir på semestern…
En extra portion mat, lite för mycket efterrätter och gott om än paleo och några glas vin har väl också slunkit ner.
Så det blir lite energipåslag och därmed viktuppgång för mig som tyvärr har lätt för att göra det.
Det positiva är att så fort vardagens rutiner tar vid så ramlar kilona av igen.
På 22 dagar har jag tappat nästan 3 kg och gått ner mellan 1-3 cm i omkrets på olika delar av kroppen.
Hur stora resultat man får är givetvis beroende på vad man har för utgångsläge men jag är nöjd ?

Men som ni vet ville jag genom min sommarlöpning hitta nya rutiner och bli starkare i kroppen.
Så igår ställde jag klockan på 05.00 för att hinna ut i god tid innan väckningen av barnen.
Jag vaknade inte pigg så mycket kan jag lova er, men jag tog mig ut och skönt var det ?

Taggad till tänderna av goda resultat och härliga möten under dagen slog jag till på ett styrkepass på gymet ikväll med ?

Sedan var det dags att ta hand om skörden från gårdagens svampplockning. Igår hittade vi kantareller och karljohan.

image

När den laddningen var klar och alla väskor packade för imorgon var det dags för dusch och sedan soffan!

Ikväll var grabbarna på plats när Elfsborg spelade hemmamatch mot Sundsvall och vann ⚽️

Då passade vi på att ha tjejmys i soffan!
Vi myste till det lite extra med hallon och paleoglass som jag smaksatt med lite kakao och macadamianötter. Paleoglassen var som alltid fri från socker, gluten och mejeri men även ägg!
Samtidigt kollade vi in den nya idoljuryn och konstaterade att de fått en kvinnlig Bard i år!

Nu börjar det bli dags att sova för att orka hålla mina nya rutiner.
Vanemänniska som jag är ställde jag klockan på 05.00 igen för att starta dagen med en promenad.
Alla nya rutiner måste jag banka in för att få den att hålla och inte smita undan. Vilket gör att jag försöker gå up samma tid varje vardag, oavsett om det är löpardag eller promenad som gäller.

Känner du dig sugen på att hänga på och starta upp hösten med mig?
Det finns det fortfarande chans att hoppa på rivstartståget.

Erbjudandet om att få köpa recepten till rabatterat pris gäller under hela augusti.

För att anmäla dig och få den information du behöver maila mig på linda@levasockerfritt.se