Vår med värme och förkylning som följd… ?>

Vår med värme och förkylning som följd…

Våren här och med den kom för min del även en förkylning.

Att gå med feber i kroppen i ”solgassande” vårvärme är inget jag önskar någon. Jag kämpade på fram till mitten på veckan, då jag insåg att alla utom jag gick i t-shirt. Själv hade jag både fleece och jacka…

Så det blev att ligga på soffan och sova bort sköna dagar.

Bästisar

 

Som hundägare är sådana dagar fyllda av dåligt samvete för de fyrbenta vännerna som inte får sin dagliga motion. Då är det guld värt att kunna låna hem en busig hundkompis Chilla, Scoobys absoluta favoritkompis, de kan springa runt i timmar på tomten.

Framåt fredag eftermiddag var jag tillräckligt pigg för att orka ta mig ut på en kortare promenad med barnen efter skolan för mellis i skogen.

 

Mölarps ö

 

Under mina dagar i soffan har jag lyckats skriva klart mitt projektarbete och i huvudet börja planera min redovisning som jag ska ha på sista träffen på Lillsved 17 maj.

 

Projektarbete

 

Mina projektdeltagare har fått helt fantastiska resultat som jag hoppas få visa er här på bloggen, inväntar bara ok från deltagarna. Det som jag är så fascinerad av är att alla verkligen upplevt positiva resultat i både mätbara mått som viktnedgång och omkrets, men framförallt i välmående. En magkatarr som personen trodde var arbetsrelaterad har försvunnit helt enbart genom ändrad kost, huvudvärk har försvunnit liksom ledvärk och hudåkommor.

Många upplever att de har mer ork och energi över efter en arbetsdag och har för avsikt att fortsätta leva sockerfritt. Några personer har under projektet fortsatt med mejeriprodukter och de har ändå upplevt dessa förändringar. Det är ytterst individuellt hur stora förändringar man behöver göra och var problematiken finns. Men för att själv reda ut i dessa begrepp och för att bli sockerfri underlättar det att till en början leva strikt paleo dvs utesluta mejeri, gluten och socker.

Nu är det snart dags för kalas för min ”lille kille” som fyller 9 år på onsdag, det blir hamburgerkalas med jordgubbstårta enligt sonens önskemål. Efter kalaset är det dags för hans första seriespelsmatch med fotbollslaget, svårslagen födelsedagspresent!

JordgubbarSAIK bästa laget